NE GETİRİYORUZ: TÜM ÜLKELERDEN ŞİFALI BİTKİLER

 

Şifalı bitkiler sınır tanımaz ve bize dayatılan sınırların ötesinde bizleri birbirimize bağlayan kendi hikayelerini anlatır. Atölyemizde sizlerle birlikte çeşitli şifalı bitkiler hakkındaki bilgimizi paylaşmak ve Açık Etkileşimli Bir Eczane'nin oluşturulması için fikirler toplamak istiyoruz: Topluluk bahçelerinin ortasında, marjinalleşmiş insanların çay, tentür ve merhemlere ücretsiz erişim sağlayabileceği bir eczane nasıl görünebilir?

Bu süreçte, travma, yas ve iyileşme ile başa çıkma konusundaki getirdiğimiz bilgi, öz güçlenme ve kendi sağlığımız üzerindeki kontrol ön planda olacaktır.

Uygulamalı bölümde bir merhem ve bir tentür yapacağız, yabani bitkiler ekeceğiz, toplayacağız, kurutacağız ve kurutulmuş bitkileri daha büyük eczane kaplarına paketleyeceğiz.
Atölye herkese açıktır. Çocuklar da herzamanki gibi katila bilir. 

FLAMINGO E.V.    Berlin-Neukölln'den mülteci kadınlar* ve çocuklar için bir ağdır ve 2019'dan bu yana inşa edilen "Hevrin Xelef" adlı kültürlerarası şifalı bitki bahçesi kapsamında şifalı bitkiler, göç, kadın hareketi ve feminist topluluklar konularıyla ilgilenmektedir. Bahçe, Kuzeydoğu Suriye'deki Jinwar Kadın Köyü ile bir kardeş projedir. Burada iyileşme, travma ve yas hakkında topluluklar arasında tohumlar ve bilgiler paylaşılmaktadır.

Flamingo Die Anstiftung iş birliğiyle

Çevirisi Sarah Zilan Koessler